Вопрос:

Students turn in a total of $34,975 from selling cookies for a school fundraiser.

Students turn in a total of $34,975 from selling cookies for a school fundraiser.
Фотография

Ответ ассистента

Here are the solutions for the problems: 22. Total: $34,975. Monday: $9,250. Tuesday and Wednesday: $7,175 each. Calculation: $34,975 - $9,250 - (2 × $7,175) = $34,975 - $9,250 - $14,350 = $11,375. Answer: $11,375 is turned in on Thursday. 23. Water park: 18,000. Golf course: 854. Car wash: 3,360. Combined (golf + car wash): 854 + 3,360 = 4,214. Difference: 18,000 - 4,214 = 13,786. Answer: 13,786 more gallons. 31. 28 × 41 = 1,148 32. 61 × 35 = 2,135 33. 645 × 24 = 15,480 34. 157 × 38 = 5,966 35. 301 ÷ 4 = 75.25 36. 492 ÷ 5 = 98.4 37. 2,043 ÷ 5 = 408.6 38. 7,755 ÷ 4 = 1,938.75

Другие решения

Что ещё задавали пользователи